Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
22 14
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
22°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
24°C 1013 hPa

Rusza proces ws. niewpuszczenia Romów do lokalu

mk
piątek, 29.04.2011 r.
godz. 10.39

Przed poznańskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces cywilny przeciw właścicielce lokalu, do którego nie wpuszczono osób narodowości romskiej. Poszkodowany żąda publicznych przeprosin oraz zadośćuczynienia na rzecz romskiego stowarzyszenia społeczno-kulturalnego.

Sprawa niewpuszczania Ronów do poznańskich lokali została ujawniona przez lokalną redakcję „Gazety Wyborczej”. Sąd ukarał już dwóch ochroniarzy, którzy nie wpuścili Romów do klubu przy ul. Święty Marcin grzywnami wysokości tysiąca złotych.


W piątek przed Sądem Okręgowym w Poznaniu rusza proces cywilny, wytoczony  właścicielce klubu przez jednego z poszkodowanych Romów. Adam G. domaga się opublikowania przez nią przeprosin w prasie oraz na stronie internetowej lokalu. Chce też zasądzenia kwoty 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polskich Romów w Swarzędzu.

Właścicielka klubu tłumaczyła w wydanym oświadczeniu, że niewpuszczenie Romów do lokalu mogło być spowodowane brakiem miejsca albo względami bezpieczeństwa. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska uznała niewpuszczanie Romów do środka za dyskryminację rasową, czyli postępowanie niezgodne z prawem.

Reklama