Pogoda jutro Pogoda Poznań
3120
Ukraińska Wiosna POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL
Czwartek 9 maja 2019 g.
Piątek 10 maja 2019 g.
Sobota 11 maja 2019 g.
Niedziela 12 maja 2019 g.
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
maj
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

„Wiosna, ach to Ty!” – śpiewał niegdyś Marek Grechuta. I my również powtarzamy za nim słowa tej przepięknej piosenki, dodając radośnie „Ukraińska Wiosna, ach to Ty!”. Po raz dwunasty zachęcamy mieszkańców Poznania i Wielkopolski do bliższego poznania swojego wschodniego sąsiada. Towarzyszy nam również Poznańska Bamberka, której czepiec na co dzień wypełniony myślami o Poznaniu, w maju zamieni się w ukraiński wianek. Wspólne doświadczenia sprawiają, że jej postać staje się niezwykle bliska ukraińskim mieszkańcom Poznania.

Podczas czterech intensywnych dni, proponujemy ukraińską podróż: muzyczną i literacką. Zachęcamy, jak zawsze do dyskusji i wspólnych seansów filmowych. Niech maj znów będzie w kolorach niebiesko-żółtych!
____________________________________________
CZWARTEK 09.05.
I. WYDARZENIE:
Konferencja „Ukraińskie ślady w Wielkopolsce” – oficjalne otwarcie XII edycji Ukraińskiej Wiosny. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana książka ukraińskiego pisarza Bogdana Kołomijczuka „Hotel „Wielkie Prusy”. Jest to pierwsza książka ukraińskiego pisarz, w której pojawia się wątek poznański.

KIEDY: 9.05, godz. 9.00
GDZIE: Scena Nowa, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82 )
____________________________________________
II WYDARZENIE:
KIEDY: 9.05, godz. 17:00
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82 )

1. Projekt Ukraїner – trzy filmy krótkometrażowe poruszające tematykę: tradycji kobziarzy i ukraińskiej bandury, przestrzeniach na wschodzie Ukrainy oraz o dawnym rzemiośle tzn. „liżnyków” na Huculszczyźnie
Czas trwania: (10:54 min, 7:35 min, 11:43 min,) (ul. Św. Marcin 80/82 )
KIEDY: 9.05, godz. 17:30
2. Kino ukraińskie. "Malewicz. Ukraiński kwadrat" - film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych malarzy ХХ wieku, Kazimierzu Malewiczu. Nowe fakty, wspomnienia oraz komentarze światowych badaczy, rzucają nowe spojrzenie na osobowość wielkiego artysty oraz odkrywają jego twórczość w nowej odsłonie i niespotykanym dotąd ukraińskim wymiarze.
Reżyseria: Dmytro Dżulaj
Produkcja: Radio Swoboda
Czas trwania: 1h 29 minut
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/318417288864402/
____________________________________________

PIĄTEK 10.05
I WYDARZENIE:
INSO-Lviv – koncert orkiestry symfonicznej
Niezwykłe wydarzenie, które pozwoli na wyjątkowe muzyczne, ukraińskie doznania. W minionym roku zespół obchodził swoje dwudzieste urodziny. To jednocześnie niezywkle młody, ale również dojrzały zespół, który prezentuje bardzo bogaty repertuar, od muzyki klasycznej po jazz. INSO-Lviv jest stałym uczestnikiem międzynarodowych festiwali, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, w tym „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Leopolis Jazz Fest”, „LvivMozArt”. W 2017 roku orkiestra z powodzeniem występowała na 24. Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Austrii, na festiwalu „Rethinking Europe: Ukraine” w Szwecji, w Holandii z międzynarodową trasą koncertową „Carmina Burana”, która zjednoczyła Holandię, Rumunię i Ukrainę.
Popularność przyniosło im również wykorzystywanie różnych form sztuki podczas koncertów: baletu, animacji piaskowej, wizualizacji. Dyrygentem tej orkiestry jest najmłodszy dyrygent w Europie - Yaroslav Shemet, który zaczął swoją karierę w wieku 13 lat. Już wówczas dyrygował pod jego batutą odbywały się koncerty w największych i najbardziej znanych operach Europy.

KIEDY: 10.05, godz. 20.00
GDZIE: SALA WIELKA, Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82 )
WSTĘP WOLNY!
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/2022597361367807/
____________________________________________

II WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE W GNIEŹNIE:
PIĄTEK 10.05
W Gnieźnie odbędą się projekcje filmów krótkometrażowych o Kijowie oraz filmu dokumentalnego "Człowiek z taboretem".

KIEDY: godz. 18.00
GDZIE: Sala kinowa w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, przy ul. Kostrzewskiego 5,
WSTĘP WOLNY.

____________________________________________

SOBOTA 11.05
I. WYDARZENIE:
WARSZTATY DLA DZIECI "NOWE WIDOKI"
„Nowe widoki” – to warsztaty artystyczne dedykowane dzieciom z doświadczeniem migracji w wieku 7-11 lat.
Podczas warsztatów chcielibyśmy:
• umożliwić spotkanie oraz wzajemne poznanie się dzieci, które są w podobnej sytuacji migracji
• przyjrzeć się doświadczeniom związanym ze zmianą miejsca zamieszkania i odnajdywania się w nowym środowisku
• stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której swobodnie można wyrażać emocje i potrzeby związane z byciem „nowym”
• wpaść na nowe pomysły i dobrze się bawić
Jak będziemy pracować:
• podczas warsztatów z miejsc poderwiemy się dzięki ćwiczeniom przygotowanym zgodnie z metodą dramy, a sposobu na wyrażanie własnych doświadczeń poszukamy w kolażu
Co będziemy robić:

• dzielić się opowieściami i doświadczeniami
• chichotać
• tworzyć własne dzieła
• rozmawiać o tym jak kreatywnie można spędzać wolny czas w Poznaniu, w jakie działania i wydarzenia warto się włączać

Gwarantujemy przyjazną atmosferę, dużo dobrej zabawy i smaczne przekąski.
Zadbamy także o wsparcie translatorskie, ponieważ bardzo zależy nam na tym, aby nieznajomość języka nie stanowiła przeszkody w aktywnym uczestnictwie w naszym spotkaniu.

KIEDY: 11.05.2019 (10:30 – 12:30)
GDZIE: Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82 )
CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY SIĘ ZGŁOSIĆ? Wystarczy, że rodzic lub prawny opiekun dziecka wypełni kwestionariusz zgłoszeniowy (wkrótce udostępnimy link do kwestionariusza).

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 26.04.2019.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. LICZY SIĘ KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

Warsztaty poprowadzą:
Elżbieta Grab – ukończyła studia w zakresie Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także podyplomowe studia Arteterapia z elementami terapii pedagogicznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Instruktorka Teatru Forum, trenerka dramy. Od wielu lat zaangażowana w działania społeczne oraz edukację antydyskryminacyjną, animatorka różnego rodzaju warsztatów i zajęć plastycznych oraz teatralnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. Współpracuje m. in. ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Muzeum Polin.
Weronika Wardzyńska – filolożka ukraińsko-rosyjska, związana ze Stowarzyszeniem od 2012 roku, początkowo jako wolontariuszka „Ukraińskiej Wiosny”, następnie koordynatorka biura festiwalowego oraz pełnomocniczka d.s. konsularnych w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu. Obecnie zaangażowana w przygotowywanie oraz współprowadzenie projektów społecznych w ramach kolejnych edycji festiwalu. Ma kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także we współpracy z małymi nowakami w ramach zajęć wyrównawczych z języka polskiego, prowadzonych w poznańskiej szkole podstawowej.
Wydarzenie odbędzie się w ramach XII edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/845152005827361/
____________________________________________

II WYDARZENIE:
SPOTKANIE INFORMACYJNE NA TEMAT SYSTEMU OŚWIATY
W POLSCE
Spotkanie informacyjne na temat systemu oświaty w Polsce – jest dedykowane cudzoziemcom, których dzieci są lub w przyszłości będą uczniami w polskiej szkole.
W ramach spotkania chcielibyśmy:
• w przystępny sposób przedstawić strukturę i specyfikę systemu edukacji w Polsce (typy szkół, zasady rekrutacji, odpłatna/nieodpłatna nauka)
• opowiedzieć o organizacji pracy szkoły (wywiadówki, dziennik elektroniczny, zajęcia dodatkowe, ocena opisowa)
• zaprezentować jak wygląda kwestia wsparcia dla cudzoziemców w Polskich szkołach (oddziały przygotowawcze, dodatkowe zajęcia z języka polskiego)
• porozmawiać o obowiązkach oraz prawach przysługujących cudzoziemcom
Liczymy na wspólną dyskusję nad możliwościami oraz ewentualnymi trudnościami, wynikającymi z rozpoczęcia nauki w polskiej szkole oraz próbę znalezienia odpowiedzi na najbardziej nurtujące uczestników pytania.
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim, zapewnimy również wsparcie translatorskie, aby język nie stanowił bariery w komunikacji i każdy uczestnik/uczestniczka miał/miała poczucie, że może swobodnie podzielić się swoją opinią lub zadać pytanie
Spotkanie poprowadzi:
dr Izabela Czerniejewska – koordynatorka projektu Migrant Info Point (MIP) w Poznaniu, specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, badaczka Centrum Badań Migracyjnych przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Autorka książki „Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce” (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Zaangażowana badaczka, uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.

KIEDY: 11.05.2019 (13:30 – 15:00)
GDZIE: Scena Nowa w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82 )

CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY SIĘ ZGŁOSIĆ? Wystarczy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy (wkrótce udostępnimy link do kwestionariusza).
WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 26.04.2019.
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/1313366848818528/
____________________________________________

III. WYDARZENIE:
Jamala – koncert
Kolejny punkt programu przy którym serce bije nam mocniej. Susana Dżamaładinowa to ukraińska piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Artystka wykonuje utwory z gatunku jazzu, bluesa i soulu. Laureatka 61 Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, który rozsławił ją na cały świat. Jamala wykonała utwór "1944", odnoszący się do sytuacji Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, deportowanych z kraju do Uzbekistanu i Kirgistanu.

KIEDY: 11.05, godz. 20.00
GDZIE: SALA WIELKA, Centrum Kultury ZAMEK
WSTĘP WOLNY!
LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/253817028907141/

____________________________________________

NIEDZIELA 12.05.

I. WYDARZENIE:
„Człowiek z Taboretem” - film dokumentalny
„Człowiek z taboretem” to film biograficzny o życiu ukraińskiego reżysera, podróżnika oraz realizatora znakomitych projektów Leonida Kantera. Tytuł filmu nawiązuje do książki „Z taboretem do oceanu”, którego ideą była podróż do czterech oceanów z kuchennym taboretem. Film powstał na podstawie wideo nakręconego przez Kantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele (ludzie, z którymi podróżował i kręcił filmy) ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Kanter jest reżyserem "The Ukrainians", filmu dokumentalnego o obronie donieckiego lotniska i "Mit" o Wasylu Slipaku – śpiewaku operowym z Francji, poległym w szeregach ukraińskich bojowników na wojnie w Donbasie.

KIEDY: 12.05, godz. 17.00
GDZIE: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK
LINK DO WYDARZENIA:
https://www.facebook.com/events/1223314984493782/
____________________________________________

II WYDARZENIE:
Wieczór integracyjny dla wszystkich gości oraz organizatorów z ukraińską muzyką współczesną. Miejsce wydarzenie zostanie niedługo podane.
KIEDY: 12.05, godz. 20.00
____________________________________________

XII edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania #poznanwspiera
Wydarzenia odbędą się w ramach XII edycji Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA. Festiwal współorganizuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

• zobacz więcej informacji o Centrum Kultury Zamek
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~uwowuxipiv: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone 20 Mg Prednisone 20mg nhq.nckk.sport.epoznan.pl.qcg.ys http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Wtorek, 2019.05.07 13:21, IP:196.16.176.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~icocidu: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Online Prednisone No Prescription xof.sboz.bogota.epoznan.pl.jle.sm http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Środa, 2019.05.08 19:55, IP:196.18.255.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~enejumujowoye: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Online Buy Prednisone Online kmt.nqnj.bogota.epoznan.pl.bxb.ha http://mewkid.net/buy-prednisone/
dodano: Środa, 2019.05.08 21:42, IP:196.19.191.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.