Pogoda jutro Pogoda Poznań
2214

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Poznań z Kartą LGBT+? "Nawet 67 000 osób w mieście należy do tej społeczności"
sk | aktualizacja: Wtorek, 5 2019 roku, godzina 07: 0

Stowarzyszenie Grupa Stonewall wysłało do prezydenta Jacka Jaśkowiaka list, w którym proponuje prowadzenie poznańskiej Karty LGBT+.

Poznań z Kartą LGBT+?
Halina P.
Kilka tygodni temu podobny dokument podpisały władze stolicy, co wywołało ogromną dyskusję. Według przeciwników deklaracji sugeruje ona m.in. nauczycielom prowadzenie lekcji edukacji seksualnej dla dzieci poniżej 4. roku życia. Z kolei pomysłodawcy tłumaczą, że chodzi przede wszystkim o rozmowę na temat tolerancji.   - Poznań ma już swoje sukcesy w działaniach na rzecz społeczności LGBT+, dlatego nie ma potrzeby, by zaczynać od zera. Miasto ma swój program zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, prezydent Jaśkowiak podpisał już Kartę Różnorodności i regularnie pojawia się na organizowanym przez nas marszu równości. Czujemy, że miasto jest naszym sojusznikiem,dlatego to idealny moment, aby pójść o krok dalej - powiedział Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.   Projekt poznańskiej Karty LGBT+ opiera się na warszawskim dokumencie, a w jego powstaniu brało udział stowarzyszenie "Miłość nie wyklucza".   W liście czytamy m.in. - Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia. Nie wszyscy urodziliśmy się w Poznaniu, wiele z nas podjęło decyzję o przeprowadzce tutaj w poszukiwaniu bezpieczeństwa i akceptacji, których najłatwiej szukać w dużych miastach - piszą autorzy.    W samej karcie znalazła się m.in. propozycja zabezpieczenia środków finansowych na system interwencyjny przeznaczony dla osób LGBT+ doświadczających przemocy, zagrożonych bezdomnością oraz doświadczających trudnej sytuacji życiowej z powodu swojej orientacji i tożsamości płciowej, obejmujący m.in. pomoc psychologiczną i prawną.   Stonewall proponuje również m.in. stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+, rozwinięcie działań już podejmowanych przez miasto i wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz przeszkolenie „Latarników” – osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w swojej szkole.

- Miasto Poznań realizuje szereg działań wspierających osoby oraz środowiska zagrożone wykluczeniem społecznym i jest otwarte na wszelkie usprawnienia w zakresie polityki równościowej. Większość propozycji zawartych w warszawskiej Karcie LGBT+, która była inspiracją dla autorów dokumentu opracowanego przez Grupę Stonewall, już w naszym mieście jest realizowanych lub zostało wpisanych w strategię rozwiązywania problemów społecznych na lata 2019 – 2025 - poinformowała Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

- Prezydent Jacek Jaśkowiak nie miał jeszcze możliwości zapoznać się ze szczegółami karty grupy Stonewall, bo pismo w tej sprawie nie wpłynęło jeszcze do Urzędu Miasta. Odniesie się do niego po analizie zawartych w nim rozwiązań - dodała.